جدّی همبرگر میشیگان وبگردی جالب ودیدنی

جدّی: همبرگر میشیگان وبگردی جالب ودیدنی همبرگر بزرگترین همبرگر جهان

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ترامپ تصمیم خود جهت خروج از توافق هسته‌ای را گرفته است / نیویورک تایمز

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد: انتظار می‌رود رییس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای با کشور عزیزمان ایران خارج شود. 

ترامپ تصمیم خود جهت خروج از توافق هسته‌ای را گرفته است / نیویورک تایمز

نیویورک تایمز: ترامپ تصمیم خود جهت خروج از توافق هسته ای را گرفته است

عبارات مهم : ایران

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات های اروپایی گزارش داد: انتظار می رود رییس جمهور آمریکا از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران خارج شود.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دیپلمات های اروپایی بعد از آنکه به این نتیجه رسیدند در متقاعد کردن دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا جهت ماندن در توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران و قدرت های جهانی ناکام مانده اند، گفتند که انتظار آنها خروج ترامپ از این توافق است.

اگر آینده نگری این دیپلمات ها درست باشد این اقدام ترامپ بحث برانگیزترین تصمیم رییس جمهور آمریکا در حوزه امنیت ملی در 15 ماه فعالیت او در کاخ سفید هست. این اقدام همچنین می تواند بر مذاکرات مستقیم وی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در خصوص زرادخانه هسته ای این کشور سایه افکند.

ترامپ تصمیم خود جهت خروج از توافق هسته‌ای را گرفته است / نیویورک تایمز

یک دیپلمات ارشد اروپایی که در جریان مذاکرات اروپایی ها با ترامپ راجع به توافق هسته ای نقش پررنگی داشته هست، به خبرنگاران گفت که شانس ماندن رییس جمهور آمریکا در توافق هسته ای بسیار کم است.

توافق هسته ای که در ژوئیه 2015 میان کشور عزیزمان ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد به تحریم های سخت وضع شده است علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران در ازای محدودیت برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران آخر داد. این مذاکرات دستاورد دولت اوباما در عرصه سیاسی خارجی به شمار می آمد ولی ترامپ از وقت کاندیداتوری اش در انتخابات سال 2016 این توافق را به طور مرتب مورد انتقاد قرار داده و آن را غیرمنطقی و فاجعه خوانده است.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد: انتظار می‌رود رییس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای با کشور عزیزمان ایران خارج شود. 

اما وی در طول نزدیک به یک سال و نیم ریاست جمهوری اش علیرغم میل باطنی خود با اصرار مشاورانش مبنی بر اینکه گزینه بهتری جهت توافق وجود ندارد و واشنگتن هیچ طرح دیگری جهت جایگزینی آن در نظر نگرفته، به اجرای آن ادامه داد. این مشاوران رکس تیلرسون وزیر امور خارجه پیشین و ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا بودند که به تازگی با دو فرد جنگ طلب ضد ایرانی یعنی مایک پامپئو و جان بولتون جایگزین شدند.

در طول 28 ماه اجرای توافق هسته ای، بازرسان بین المللی چندین بار قبول کرده اند که کشور عزیزمان ایران به تعهداتش ذیل توافق پایبند بوده و آنها هیچ موردی دال بر نقض مفاد آن پیدا نکرده اند.

با این حال دونالد ترامپ بدون توجه به ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی و حمایت اروپایی ها از ادامه اجرای توافق، خواهان لغو آن و یا اصلاح بخش هایی از آن هست. وی ادعا می کند که بندهای موسوم به غروب در این توافق به کشور عزیزمان ایران اجازه می دهد تا کشور عزیزمان ایران بعد از گذشت چند سال به یک کشور مجهز به سلاح هسته ای تبدیل شود. او همچنین می گوید که این توافق به عنوان موشک های بالستیک کشور عزیزمان ایران و زیاد کردن نفوذ این کشور در خاورمیانه پیگیری نمی کند.

ترامپ تصمیم خود جهت خروج از توافق هسته‌ای را گرفته است / نیویورک تایمز

این دیپلمات ارشد اروپایی که خواست نامش فاش نشود، افزود: کاملا روشن است که آقای ترامپ دیگر تعلیق تحریم های کشور عزیزمان ایران را ادامه نخواهد داد.

به نوشته نیوریوک تایمز، رییس جمهور آمریکا به جای اینکه پرسشها را جهت یک دهه دیگر کم کردن دهد، فکر می کند که می تواند کشور عزیزمان ایران را ملزم به یک مذاکرات تازه کند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد: انتظار می‌رود رییس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای با کشور عزیزمان ایران خارج شود. 

همچنین مشخص نیست که آیا رییس جمهور آمریکا می تواند به سه متحد مهم خود یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان اجازه دهد تا روابط اقتصادی ارزش با پایتخت کشور عزیزمان ایران را بدون آنکه شرکت های این کشورها نشانه مجازات قرار گیرند، ادامه دهند. مقامات اروپایی گفته اند که این مساله تاکنون مشخص نشده است.

آرون دیوید میلر یک دیپلمات اسبق آمریکایی که هم اکنون در اندیشکده ویلسون فعالیت می کند، اعتقاد است که این توافق نمی تواند حفظ شود و ترامپ هر تصمیمی که بگیرد شروع آخر توافق است.

ترامپ تصمیم خود جهت خروج از توافق هسته‌ای را گرفته است / نیویورک تایمز

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: در طول سه هفته گذشته مقامات ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان به واشنگتن سفر کردند تا ترامپ را جهت ماندن در تواف متقاعد کنند. بوریس جانسون وزیر امور خارجه آمریکا آخرین فردی است که در ادامه این تلاش ها به آمریکا رفته هست. وی در یادداشتی در نیویورک تایمز تاکید کرد که هیچ دلیلی جهت از بین بردن توافق و از بین بردن محدودیت های هسته ای کشور عزیزمان ایران وجود ندارد.

این مقامات اروپایی معتقدند که سفر وی آخرین نفس در این مسیر بوده و به او گفته شده است است که تصمیم ترامپ اتخاذ شده است است.

دیپلمات ها می گویند که اگر ترامپ از توافق خارج شود کشور عزیزمان ایران می تواند اعلام کند که واشنگتن نخستین کشوری بود که از توافق خارج شده است است و این یک پیروزی تبلیغاتی هست. کشور عزیزمان ایران آزاد خواهد بود و می تواند فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد.

هر چند آینده نگری پاسخ کشور عزیزمان ایران کار مشکل هست. تندروها در این کشور می گویند که آماده اند تا در صورت خروج آمریکا غنی سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم خود را از سر بگیرند ولی این احتمال نیز وجود دارد که کشور عزیزمان ایران در توافق بماند و شکاف میان آمریکا و متحدان اروپایی اش را عمیق تر کند. مقامات اروپایی می گویند که چنین روندی نمی تواند پایدار باشد آیا که بعد از مدتی فشارها در داخل کشور عزیزمان ایران جهت کنار گذاشتن توافق زیاد کردن خواهد داشت. بسیاری در کشور عزیزمان ایران معتقدند که برطرف تحریم ها منجر به حصول اصلاح اوضاع اقتصادی آنگونه که انتظار می رفت، نشده است.

به نوشته نیویورک تایمز، اروپایی ها همچنین نگرانند که کنار گذاشتن توافق ممکن است تنش ها میان کشور عزیزمان ایران و اسرائیل در سوریه و لبنان را زیاد کردن دهد. چنین وضعیتی حتی می تواند به بروز یک جنگ دیگر منجر شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در این میان تلاش کرده است تا ترامپ را جهت کنار گذاشتن توافق متقاعد کند هر چند که مشاوران نظامی ارشد او مخالفت کرده اند. گادی آیزنکوت فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی بارها گفته است که این توافق موثر بوده و مانع از دستیابی کشور عزیزمان ایران به اهداف هسته ای اش شده است است.

بسیاری از مقامات آمریکایی نیز تاکید دارند که توافق در جهت منافع ملی آمریکاست ولی شواهد حاکی از آن است که ترامپ تصمیم گرفته وعده انتخاباتی خود را عملی کند.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | آقای ترامپ | دونالد ترامپ | مقامات آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz